پمپ تزریق مایع, سیستم انتقال مواد

معرفی انواع هد پمپ پریستالتیک بر اساس مدل دستگاه

هد پمپ پریستالتیک یکی از قطعات مهم در پمپ بوده و به طور کلی از بخش های پر اهمیت در صنعت محسوب می شود. پمپ پریستالتیک معمولاً دارای سیستم اجرایی نسبتاً ساده ای است و بر اساس یک سری اصول اولیه فیزیکی می تواند روی یک استوانه فلزی اجرا شده و گردش لازم را فراهم سازند. این پمپ ها در لیست گروه پمپ جابجایی مثبت قرار گرفته است. هد پمپ پریستالتیک تنها یکی از بخش های مهم آن محسوب می شود علاوه بر هد، پمپ ها شامل لوله هایی هستند که انعطاف زیادی داشته و به نوبه خود می توانند اثر بخشی مناسبی داشته باشند. این لوله ها به صورتی طراحی شده است که سیال در داخل آن به واسطه چندین غلطک به جریان در خواهد آمد.

قسمت های مختلف پمپ پریستالتیک

پیش از اینکه در این مورد صحبت کنیم، می بایست سایر بخش های پمپ پریستالتیک را بشناسیم تا عملکرد هد برایمان مشخص تر باشد و اثربخشی خوبی داشته باشد:

۱- بخش اول درایو پمپ پریستالتیک است. وقتی صحبت از درایو است یعنی دستگاه همراه، سیستم کنترلر و نمایشگر و همینطور موقعیت ورودی و خروجی ها سنجیده می شود و جعبه نیز در داخل همین بخش قرار گرفته است.

۲- هد پمپ پریستالتیک یکی از مهمترین بخش های پمپ بوده و به قسمتی گفته می شود که در واقع روی شفت موتور دستگاه اجرا می شود پس مکان هد پمپ پریستالتیک روی شفت است. این قطعه دارای یک سری غلطک مخصوص است البته سایز غلطک ها و سبکی که برای آنها گزارش می شود کمی متفاوت است اما به طور کلی مکانیزمی که برای غلطک ها وجود دارد یکسان است. زمانی که فشار روی بدنه بیرونی شیلنگ ها صورت می گیرد، شاهد ایجاد خلا در داخل شیلنگ ها هستیم این خلا برای فشار نیز دیده می شود. در نهایت مایع از یک سر شینگ به سمت دیگر شلنگ جابجا می شود. بنابراین بدون وجود هد پمپ پریستالتیک، موقعیت خلا و انتقال و جابجایی به مشکل بر می خورد و باید دقت داشته باشید که هد پمپ پریستالتیک به درستی طراحی شده باشد.

۳- شیلنگ منعطف سومین قطعه مهم در پمپ پریستالتیک است که البته هد پمپ پریستالتیک با شیلنگ ارتباط مهمی دارد. خاصیت فیزیکی برای شیلنگ ها اهمیت زیادی دارد به طوری که در داخل سایز غلطک های هد وارد می شود و در نهایت بازگشت به وضعیت اولیه وجود خواهد داشت و این رویکرد عبور از غلطک را فراهم می سازد.

وقتی صحبت از هد پمپ پریستالتیک است باید مدل پمپ سنجیده شود مثلاً هد پمپ پریستالتیک تیوپی به نسبت مدل های خارج از مرکز فرق دارد حتی هدی که برای پمپ پریستالتیک شیلنگی نیز استفاده می شود به نسبت دو مدل قبل متفاوت است.

هد پمپ پریستالتیک

هد پمپ‌پریستالتیک

مزایای استفاده از بهترین هد پمپ پریستالتیک

در مورد قطعات پمپ پریستالتیک، هد یکی از بهترین و اصلی ترین گزینه محسوب می شود. در این راستا بسیار مهم است که دو موضوع مهم سنجیده شود. اول اینکه اگر هد پمپ پریستالتیک به درستی انتخاب و اجرا شود دیگر نیاز به قطعات سیل و آب بندی نخواهد بود. این رویکرد باعث می شود که نگهداری نسبتاً آسانی صورت بگیرد. جریان غیریکنواخت و پالس باعث می شود که همه بخش های هد به درستی اجرا شوند.

پمپ پریستالتیک

پمپ پریستالتیک

در صورتی که تیوپ الاستومری مستهلک شود، هد پمپ پریستالتیک کمک می کند تا موقعیت اجرایی به طور دقیق و اصولی باشد. بررسی ها اینطور نشان می دهد که هد های پمپ بر اساس مدل و سبکی که دارند دسته بندی می شوند و این موضوع خرید را نسبتاً آسانتر می کند.

معمولاً از هد پمپ پریستالتیک برای انتقال مواد غذایی مایع و نیمه جامد استفاده می شود همینطور شرایط برای انتقال اسید و باز و حلال و رزین فراهم است. این قطعه کمک می کند تا سطح انتقال مواد شوینده به خوبی صورت بگیرد حتی در سیستم انتقال خون نیز نقش مهمی داشته و موقعیت اجرایی آن بسیار عالی و خاص است.

انواع هد پمپ پریستالتیک

حال نوبت رسیده به بررسی مدل های معروف تا عملکرد هر یک مشخص شود:

• هد پمپ پریستالتیک مدل ET-101

این مدل از هد پمپ پریستالتیک کاربرد زیادی دارد و توانسته سطح سازگاری خوبی با ابزارهای تحلیلی داشته باشد یعنی همخوانی این هد با پمپ های مختلف فراهم شده است. بر اساس سطح نیازی که در صنعت مطرح شده است این هد می تواند برای موتورهای دی سی، موتور سنکرون، استپر موتور و موتور گیربکس ای سی استفاده شود و خوشبختانه سطح رضایت برای این هد به نسبت مدل های قبل بسیار بیشتر است.

• هد مخصوص پمپ پریستالتیک اتاترون سری OEM

برخی از سبک های هد که برای پمپ پریستالتیک استفاده می شود بر اساس برندهای مختلف در نظر گرفته می شود و ساختاری قابل قبول دارد. مثلاً پمپ پریستالتیک از برند اتاترون یکی از مشهورترین پمپ هایی است که در سری های مختلف عرضه می شود و مدل OEM آن بیشتری فروش را به خود اختصاص داده است البته که این مدل خود شامل دو زیر مجموعه f و F-T است. دقت داشته باشید که در این مدل از پمپ ها از پلی پروپیلن ضد اسید استفاده شده تا بدنه کیفیت خود را حفظ نماید و همینطور هد پمپ پریستالتیک اتاترون سری Oem بارها مورد آزمون و خطا صورت گرفته است.

نهایت فشار و دبی که برای این پمپ ها دیده می شود یک بار بوده و ۶ لیتر بر ساعت را در نظر می گیرد. دقت داشته باشید که هد پمپ پریستالتیک او ای ام به طور کلی دارای ساختاری قابل قبول بوده و وضعیت کم حجمی دارد و نصب آن آسان است. هد پمپ پریستالتیک اتاترون مدل OED مقاومت زیادی در برابر سایش و پارگی داشته و توانسته سطح بازده بالایی را شامل شود. این پمپ ها وضعیت آبدهی ثابتی دارند.

هد این پمپ برای انتقال مواد غذایی، انتقال اسید و باز و همینطور انتقال مواد شوینده استفاده می شود و در برخی از سبک ها در راستای انتقال خون نیز عملکرد خوبی از خود نشان می دهد.

پمپ پریستالتیک اتاترون سری OEM

پمپ پریستالتیک اتاترون سری OEM

• BT300-2J

یکی از مدل های مشهور در طراحی پمپ پریستالتیک، مدل بی تی ۳۰۰ است که توانسته به واسه سبک غلطکی خود شهرت زیادی داشته باشد البته که این پمپ به دلیل هد اجرای خود در لیست پمپ های مالشی قرار گرفته است. در این مدل از پمپ ها از یک لوله یا تیوب استفاده شده است که انعطاف پذیری زیادی دارد و کمک می کند سیال در آن به کمک چندین غلطک جریان یابد. دقت کنید که مکانیزم ساده این پمپ در کنار هد قوی که دارد آن را به محصولی پر فروش تبدیل کرده است. این پمپ دارای یک استوانه فلزی بوده که روی شیلنگ های انعطاف پذیر قرار می گیرد و در نهایت می تواند موقعیت اجرایی بهتری داشته باشد. به هر صورت این پمپ ها با بهترین کیفیت و خدمات ارائه می شود و هد آنها نیز به تایید رسمی رسیده است و کاملاً قابل قبول اجرا شده است.

این پمپ در لیست سرعت جریان متوسط قرار گرفته است و البته که ساختاری قابل قبول و واقعی را شامل می شود. چنین پمپ هایی از نظر کاربرد وضعیت بسیار عالی دارند. مدل هد های به کار رفته برای این پمپ عبارت است از: YZ1515X, YZ2515X, YZ15,YZII25 و معمولاً تعداد کانال های پمپ نیز دو مورد اعلام شده است دقت کنید که این مدل از پمپ ها شرایط برنامه ریزی ندارند و موقعیت تخلیه سریع نیز برای آنها در برخی از موارد دیده می شود.

• آزمایشگاهی توس نانو

در بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که هد پمپ پریستالتیک آزمایشگاهی در سبک های مخصوصی اجرا شده اند. در این مدل از پمپ ها یک سری چرخ دنده ها اجرا شده است که روی لوله های الاستیکی حرکت می کنند و البته که سطح حرکت نیز به صورت یکنواخت و پیشراننده هستند. این مدل از پمپ ها در لیست موارد جابجایی مثبت قرار گرفته است و با توجه به وجود هد پمپ پریستالتیک آزمایشگاهی می توان از بابت جلوگیری از هر نوع آلودگی در امان بود. اینطور که مشخص است این مدل از هد ها برای دستگاه های دیالیز و پمپ های بای پس قلب باز استفاده می شوند و سطح سیالات شیمیایی خورنده نیز برای آنها وجود دارد. بخش داخلی تیوب به کار رفته برای این پمپ ها به سادگی سطوح داخلی پمپ را در بر گرفته و این بخش همیشه تمیز و استریل باقی می ماند. دقت کنید که هیچ قطعه متحرکی با سیال در تماس نیست.

هد پمپ پریستالتیک آزمایشگاهی برای دستگاه های تشخیص طبی، دستگاه های پزشکی اعم از دیالیز، دستگاه های دارویی و آزمایشی و همینطور در صنایع آرایشی استفاده می شوند. این هد ها در داروسازی نیز موقعیت اجرایی خوبی دارند و برای صنایع بهداشتی به خصوص پر کردن ظروف مایعات بهداشتی نیز استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن می تواند به صنایع نفت و پتروشیمی و رنگ سازی و … نیز اشاره کرد و در صنایع ساختمانی برای چسب های سرامیک و کاشی و بتن نیز استفاده می شود.

• پمپ پریستالتیک SP15

یکی از مهمترین سبک های پمپ پریستالتیک که در بازار عرضه می شود SP15 است که به دلیل هد مخصوص و بی نظیر خود مورد تایید قرار گرفته است. این پمپ به طور کلی دارای ۴ سبک مشخص است و قابلیت جابجایی مایعات برای ان نیز از دبی ۱.۰ به ۱۰۰۰۰ میلی لیتر گزارش شده است که این رقم در دقیقه بوده و رقم قابل توجهی است. کیفیت این پمپ بسیار بالا بوده و کاربری آسانی دارد. دقت کنید که اهمیت انتقال سیال و دامنه ویسکوزیته برای این پمپ بسیار مهم است و سطح شدت انتقال سیال برای آن به درستی گزارش شده است. اینطور که مشخص است اندازه سیال ها برای این پمپ در موقعیت جابجایی به طور دقیق سنجیده می شود و ساختاری قابل قبول دارد.

تعداد محدوده سرعت برای این پمپ بین ۰ الی ۲۰۰ دور در دقیقه گزارش شده است و محدوده جریان نیز از ۱.۰ به ۱۰۰ میلی لیتر در دقیقه بوده و دو عدد غلتک دارد. هد پمپ پریستالتیک اس پی ۱۵ بر اساس موقعیت اجرایی که دارد سنجیده می شود یعنی سطح اجرایی کار دقیق و قابل قبول است. این پمپ ها بر اساس موقعیت که دارند به دو دسته اصلی تقسیم می شوند دسته او شامل موقعیت اجرایی دو منظوره است یعنی پمپ می تواند در حرکت تصمیم درستی داشته باشد و گزینه بعدی نیز شامل رویکردی است که بر اساس ساختار منطقه ای سنجیده می شود.

هد پمپ

هد پمپ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *