سیستم انتقال مواد

چگونه سيستم وكيوم را با سیستم انتقال مواد پودری ادغام كنيم؟

مقدمه

نوع سیستم انتقال  مواد پودری در صنايع شيميايی  بسیار مهم بوده و می بایست به دقت بررسي و نظارت شود تا به بهترين وجه ممكن به انجام پذیرد . سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن در صنايعی مانند تولید مخازن پلی اتیلن ،لوله های پلی اتیلن آبرسانی ، ولوله های انتقال گاز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

نکات لازم در انتخاب تجهيزات سيستم وكيوم و سیستمهای انتقال مواد

درانتخاب سیستمهای انتقال ایمنی ، امنیت و بهداشت محیط کار از جنبه های مهمی می باشد که باید در نظر گرفته شود. با توجه به طیف گسترده محصولات ومواد اولیه با طیف وسیعی از خواص ورفتار آنها پارامترهای بسیاری هنگام طراحی سیستمهای انتقال باید در نظر گرفته شود. سیستمهای وکیوم برای انتقال این مواد انفجاری وحساس به هواو اکسیژن در نوع خود بي نظير می باشند .باتوجه به آگاهی از خطرات ناشی از انفجار مواد انفجاری، انتقال مواد به روش سنتی باعث افزایش خطرات غیرقابل جبران در صنايع  مختلف خواهد گردید. جهت جلو گیری از خروج گرد وغبار مواد شیمیایی این سیستمها به پاکیزگی محیط زیست کمک شایانی می کنند و مدیريت امکانات مدرن یک چالش جدی اما قابل کنترل خواهد بود

در سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن ، مواد پودري شيميايي لازم است كه خشك منتقل شوند

در سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن، نظافت و تميزي دستگاه مهم است

انتخاب سیستم انتقال مواد مناسب در صنایع شیمیایی (پی وی سی PVC گرانول)

شواهد کافی در مورد نیاز به ، انتقال پودر بدون ایجاد آلودگی گرد و غبار برای به حداقل رساندن این خطرات وجوداد دارد که بسیار مهم است، تولید کنندگان سیستمهای انتقال مواد مدرن به طور فزاینده ای در حال افزایش هستند. استانداردهای این تجهیزات می بایست دارای سه جنبه مهم عملیاتی راشامل شوند.

توجه به نكات مهم قبل از خريد سيستم انتقال بروش وكيوم براي پودرهای پلی اتیلن

• مواردایمنی – آیا احتمال انفجار سیستم درهنگام انتقال وجود دارد؟ یا خطر انتشارگازهای سمی وانجاری وجود دارد؟

• موارد امنیتی – آیا سیستم از محصول در برابر آلودگی ها محافظت مي كند؟ و یا از اپراتورها را در برابر مورد آنتی بیوتیک محافظت می کند؟

• موارد بهداشتی – آیا سیستم دسترسی آسان برای تمیز کاری وCIP را فراهم می کند؟ برای تغییرات سریع محصول و نگهداری از تجهیزات چه كارهايی لازم است؟

از آن جايي كه سيستمهای وكيوم ايمني لازم برای هر سه گزينه را برآورده مي كند به همين دليل امروزه براي سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن بهترین گزینه می باشند شما می توانید پودرهای اتیلن را با این سیستم به راحتی منتقل کنید. در این سیستم انتقال مواد به راحتی از نقطه مبداء به نقطه مقصد منتقل می شوند و نشتی مواد از داخل به خارج هرگز در این سیستم دیده نمی شود. شما می توانید در هر ساعت ۵۰۰۰ کیلوگرم مواد پودری اتیلن را منتقل کنید. قطر لوله های انتقال می تواند به اندازه ۴ اینچ باشد که سایز پایین قطر مسیر انتقال مزایای بسیار زیادی دارند.

براي سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن، از دستگاه هاي با كيفيت استفاده كنيد

در سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن ،مواد پودري شيميايي لازم است كه خشك منتقل شوند

انتقال امن در سیستم انتقال مواد پودری

امروزه کارکنان در صنايع نسبت به خطر انفجار پودرهاي شيميايي آگاه شده اند و الزامات قانوني در اين مورد وضع شده است. همچنین  جهت انتقال پودرهای پلی اتیلن الزاماتي وضع شده و سعي شده كه پتانسيل هاي سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن شناسايي شده و به بهترين شكل ممكن مواد پودري اتيلن منتقل شوند.

دلايل احتراق و انفجار در سیستمهای انتقال مواد پودری به روش وکیوم

۱. واکنش شیمیایی

۲. سطوح گرم

۳. جرقه های مکانیکی

۴. شعله ها ، گازهای داغ

۵. دستگاه هاي الکتریکی

۶. رعد و برق

۷. جریان برق

۸. اولتراسونیک

۹. تابش فرکانس بالا

۱۰. امواج الکترومغناطیسی

۱۱. فشرده سازی آدیاباتیک

۱۲. تشعشعات یونیزه کننده

۱۳. بارهای الکترواستاتیک

درهنگام انتقال، سيستم وكيوم لازم است كه در فاصله مناسبي از زمين نصب گرددتا خطر جرقه زني از بين برود. اندازه قطر لوله در سیستم انتقال موادبسیار مهم است و بايد نسبت هوا و مواد پودري به گونه اي باشد كه خطر انفجار وجود نداشته باشد و لازم است كه آزمايشات لازم در اين مورد به انجام برسد تا خطر اشتعال به حداقل برسد.

براي سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن، از دستگاه هاي با كيفيت استفاده كنيد

براي سیستم انتقال پودرهای پلی‌اتیلن، از دستگاه هاي با كيفيت استفاده كنيد

نمونه هایی از مقادیر معمولی MIE و انتقال گرانول (انتقال مواد گرانولی)

• تونر …………………………. ۱mJ                               پودر آلومینیوم………………. ۳ mJ

• نشاسته ذرت ………….. ۳ – ۵ mJ                              پاراستامول …………….. <10 mJ

• رزین اپوکسی ……………. ۱۰ mJ                                منیزیم ……………….. ۲۰ mJ

• شکر ……………………… ۳۰ mJ                                 سلولز ………………. …… ۴۰ mJ

• آرد گندم ……………. ۵۰ mJ                                      پی وی سی ……………………… ۱۵۰۰ mJ

(توجه: موارد فوق معمول بوده و بصورت عمومی می باشد ، فقط  MIE می تواند با شرایط منحصر به فرد سایت متفاوت باشد. آزمایشات باید با محصول دقیق  وواقعی در شرایط سایت انجام شودوباید نزدیک به مواردمصرف واقعی برای تعیین مقادیر خاص تست گرد) بايد خطر انفجار مواد پودري شيميايي در لوله ها به دقت بررسي شود.

در سیستم انتقال مواد پودرهای پلی اتیلن، محيط از هر گونه آلودگي تميز نگه داريد

در سیستم انتقال پودرها، محيط کار از هر گونه آلودگي تميز نگه داشته می شود

استفاده از گاز نيتروژن در سیستم انتقال مواد پودری

گاز نیتروژن به عنوان یک سیال واسط ، یک راهکارکاملا ایمن را فراهم می سازد. برای انی منظور از فیلترهای HEPA ثانویه ارائه می شود. اتصال خروجی گاز نیتروژن به وزودی سیستم انتقال مواد به تصفيه شدن هوا كمك مي كند و بعد از آن  مواد منتقل مي شود و در نهايت با سيستم وكيوم به نقطه مقصد منتقل مي شود.

اين روش مي تواند در صنايع داروسازي مورد استفاده قرارگیرد. شما مي توانيد با دستكش كيسه هاي مواد پودري اتيلن را باز كنيد و اين كار باعث خواهد شد تا عمليات نقل و انتقال بدون هيچ مشكلي به انجام برسد. در سيستم وكيوم مواد پودري بدون هيچ گونه نشتي از نقطه مبداء به نقطه مقصد منتقل مي شوند. خطر انفجار در تركيب با هوا و ساير مواد شيميايي موجود در محيط به حداقل مي رسد و اپراتورهاي دستگاه هميشه در سلامت خواهند بود. اتصالات سيستم هاي وكيوم به گونه اي طراحي شده كه همه بخش هاي دستگاه بهم متصل شده و مواد پودري شيميايي هرگز به خارج نشت نمي كنند و مي توان ادعا كرد كه بهترين و ايمن ترين انتقال مواد پودري شيميايي صورت مي گيرد.

جداسازی محصول از جریان هوا و انتخاب یک فیلتر با کیفیت نیز حیاتی است. لازم است كه آب بندی اتصالات به گونه ای باشد كه دانه هاي پودري به بيرون نشت نكند. شما با اين روش در بسياري از هزينه های خود صرفه جويی مي كنيد. شما می توانيد همه اتصالات دستگاه را به خوبی تمیز و نظافت کنید. البته تمیز کردن دستگاه با پارچه های مرطوب چالش نیست بلکه خشک کردن بخش های مختلف دستگاه است و تمیزی و نظافت دستگاه باید به گونه ای انجام شود که انتقال مواد هیچ مشکلی را ایجاد نکند. شما مي توانيد با شيلنگ هايي مخصوصي كه براي نظافت دستگاه ساخته شده اند مي توانيد دستگاه را به بهترين شكل ممكن تميز و نظافت كنيد.

دستگاه هاي شركت وكيوم آفريمن براي سیستم انتقال مواد پودرهای پلی اتیلن با كيفيت است

دستگاه هاي شركت وكيوم آفرين براي سیستم انتقال  مواد پودری با كيفيت وکارآیی بالای می باشند

انتقال مواد متراكم و سیستم انتقال مواد پودری

شما با سيستم وكيوم مي توانيد مواد متراكم را به بهترين شكل ممكن منتقل كنيد. مي توانيد با دمنده هايي اين مواد را راحت تر منتقل كنيد. حتي شما مي توانيد در فشار بالاي منفي هم مواد متراكم را به راحتي منتقل كنيد. مواد متراكم هنگام انتقال با اين سيستم بدون هيچ مشكلي منتقل مي شوند.

تميزي و نظافت دستگاه، مهم ترين كار چالشي در سیستم انتقال مواد پودری

تميزی و نظافت دستگاه يكی از كارهاي مهمي است كه شما لازم است براي نگهداري دستگاه آن را انجام دهيد. شما مي توانيد بخش هاي مختلف دستگاه را از هم جدا كرده و به راحتی كليه قطعات دستگاه را تميز و نظافت كرده و آن ها را خشك كنيد. باتوجه به اینکه کلیه قطعات از جنس استیل به راحتی تمیز و نظافت می شود و این می تواند در خیلی از اوقات مزیت بزرگی محسوب شود.

لازم است كه كليه قطعات دستگاه را به گونه اي تميز و نظافت كنيد كه قدرت مكش دستگاه مانند زمان اوليه حفظ شده باشد تا بتواند همه گونه مواد پودري را مكش كرده و به راحتي منتقل كند. تميزي و نظافت دستگاه هنگام انتقال مواد مختلف پودري عامل تعيين كننده اي است و به همين دليل بهتر است كه با دقت و وسواس بيش تري، دستگاه را تميز كنيد.

در سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن، چگالي مواد عامل تعيين كننده اي است

در سیستم انتقال مواد پودری ، چگالي یا دانسیته مواد عامل تعيين كننده اي است

عوامل موثر در انتقال مواد پودری با سيستم وكيوم

۱. مواد

درک نحوه رفتار یک پودر خاص در شرایط خاص هنگام پیکربندی سیستم انتقال خلا بسیار مهم است. در صنعت پلاستیک ، مشتری ممکن است مشخص کند که مواد وی از نوع جریان آزاد ، تنبل یا غیر آزاد است که می تواند پارامترهای سیستم  انتقال را تحت تأثیر قرار دهد. یک محصول ممکن است از چندین درجه بندی تشکیل شده باشد که هر یک از آنها متفاوت از محصول دیگر رفتار کنند. پودرهای قابل احتراق خطرات جدی ایمنی را به همراه دارند و مواد نیز بسته به عناصر محیطی مانند ارتفاع ، دما یا رطوبت ممکن است رفتار متفاوتی داشته باشند.

۲. شرایط بارگيري محصول

شرایط بارگيري محصول گاهی بیشترین میزان شخصی سازی و توجه در سیستم را نیاز دارند. محل بارگيري محصول را می توان با یک تورچ برای یک سیستم ساده ازبالا و داخل ، ایستگاه تخلیه کیسه ،ایستگاه تخلیه جامبوبگ ، و در برخی موارد ، سیلو یا مخزن پیکربندی کرد ، تمام شرایط به ظرفی که مواد را در ابتدای درآن نگهداری می شود ، بستگی دارد. هنگام انتقال مواد کارآمد  وبهینه ، محل بارگيري محصول چالشی برای پودر ایجاد می کند. بایدیک وسیله ای برای هوادهی پودر وجود داشته باشد تا مواد  از ابتدا تا انتها آزادانه در لوله ها جریان یابد. در نتیجه ، محل بارگيري محصول برای اطمینان از کیفیت در آغاز فرآیند بسیار حیاتی است.

۳. محل تخلیه و سیستم انتقال  مواد پودری

پودرها مانند گلوله ها جریان ندارند. و همه پودرها یکسان نیستند. برخی از پودرها منسجم هستند اما برخی دیگر هنگام تخلیه پراكنده مي شوند و مانع جریان مواد از قیف به دریچه های تخلیه مواد می شوند. در نتیجه ، بسیار مهم است که ساختار محل تخلیه با مواد مطابقت داشته باشد.

۴. کنترل سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن

اگر پمپ كيوم قلب سیستم انتقال باشد ، سیستم  کنترل مغز است. حتی ساده ترین سیستم ها از میکرو PLC برای کنترل سیستم انتقال ، بارگیری ، تخلیه و عملکردتمیزکاری فیلترها استفاده می کنند و پانل های کنترل PLC پیچیده تر برای سیستم های دسته دسته و سیستم های کنترل چند ماده مجهز هستند. این سیستم ها مواد را در نقطه برداشت ، برای انتقال ودوزینگ مواد با روش کاهش وزن یا در انتهای تخلیه سیستم برای انتقال افزایش وزن مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های انتقال وکیوم و کنترل های مربوطه برای پر کردن مجدد تغذیه کننده ایده آل هستند ، به ویژه در کاربردهایی که رنگدانه ها ، مواد افزودنی ، پوسته ، الیاف و سایر مواد به دستگاه های دوزینگ وتغذیه مواد با اندازه گیری وزن یا تغذیه مداوم مواد دربالای اکسترودرها نصب می شوند.

نتيجه گيری سیستم انتقال پودرهای پلی اتیلن

سیستم انتقال مواد  پودری براساس سيستم وكيوم در صنايع شيميايي بسيار مهم است و نظافت و تميزي دستگاه مهم بوده ولي از همه مهم تر؛ خشك كردن بخش هاي مختلف مهم است تا هنگام انتقال مشكلي ايجاد نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *